KOBOLD Instruments Inc • 1801 Parkway View Drive • 15205 Pittsburgh, PA • Tel: +1 412 788 2830 • E-mail: Kérem, aktiválja a JavaScrit-et • visit koboldusa.com
Hogy működik az ultrahangos áramlásmérő?
Az érzékelők akusztikus jeleket (hanghullámokat) bocsátanak ki és fogadnak az ultrahang tartományban. Az érzékelők közötti távolság alapvetően ismert. A hang sebessége a levegőben körülbelül 340 m/s. Ha az érzékelők között álló közeg van, a hangsebesség megváltozik, például vízben 1500 m/s. A hangnak továbbra is ugyanannyi időre van szüksége mindkét irányban az érzékelők közötti távolság megtételéhez. Ha a közeg most elkezd mozogni, a hanghullámok áthaladási ideje az áramlás irányában csökken. Az áramlással szemben mozgó hanghullámok esetében növekszik. A tranzitidő különbségét az elektronika áramlási sebességgé alakítja, kijelzi és jelként adja ki a további feldolgozáshoz.
Ultrahangos áramlásmérő: A működési elv
Az ultrahangos technológia a közegben terjedő ultrahanghullámok futási idejének különbségét használja fel, amelyet a közeg áramlási sebessége befolyásol. Az áramlásmérőben egymással szemben két érzékelő van elhelyezve, amelyek egyszerre szolgálnak jeladóként és vevőként. Ha nincs áramlás, akkor mindkét jel futási ideje azonos. Ha van áramlás, akkor a jel áramlással szembeni futási ideje hosszabb, mint az áramlással futóé. A mikroprocesszor által meghatározott futási időkülönbség arányos az áramlási sebességgel.
Mik az ultrahangos áramlásmérő előnyei?
Az ultrahangos áramlásmérők számos előnnyel rendelkeznek: nincsenek mozgó alkatrészeik, amelyek elhasználódnának. Gyakorlatilag nem igényelnek karbantartást és alacsonyak az üzemeltetési költségek. A mérési tartományuk széles. Mérik a vezetőképességgel nem rendelkező közegek áramlását is, így kiválóan kiegészítik az induktiv áramlásmérőket, amelyek megfelelő működéséhez vezetőképes folyadékokra van szükség. Általában nagy pontosságúak. Pontosabban mérhet alacsony áramlási sebességeknél, mint más áramlásmérőkkel. Csak kis nyomásesést okoznak a csőrendszerekben. Különféle vízszerű és viszkózus közegekhez használhatók.
Ultrahangos áramlásmérő: Előnyök és hátrányok
Előnyök: | kopásmentes nagy mérési tartomány Nem vezetőképes közegekhez is használható |
Hátrányok: | Drágább a beszerzése, mint a mechanikus áramlásmérőké Hosszabb be- és kimeneti csőszakaszra van szükség A közegnek képesnek kell lennie az ultrahanghullámok továbbítására és homogénnek kell lennie. |
Mik az ultrahangos áramlásmérők hátrányai?
Az ultrahangos áramlásmérőknek, mint minden csúcstechnológiás eszköznek is vannak korlátai. A többi technológiához képest a nagyobb pontosság és robusztusság a vételárban is megmutatkozik. Kompakt kialakításuk miatt sérülés esetén drágább a javításuk. Az ultrahang működési elvének megfelelő áramlási profil biztosításához homogén közegekre és egyenes (ki- és bemeneti) csőszakaszokra van szükség. Nem működnek olyan folyadékokkal, amelyek nem vezetik az ultrahang hullámokat, például nehéz iszapokkal. Végül, az ultrahangos áramlásmérők pontossága nem tartható nagyon alacsony áramlási sebességeknél.
Az ultrahangos áramlásmérők telepítési módjai
Csőszakaszba építhető (Kobold típus: DUK)
A technológiai csővezetékbe építve
A kisebb csövekhez gazdaságos
Kiváló alternatíva az induktív áramlásmérő helyett a nem vezetőképes folyadékokhoz
Csőre szerelhető (Kobold típus: DUC)
Jelentős költségmegtakarítás a nagy átmérőjű csövek esetében
Üzem közben is telepíthető
Hordozható vagy helyhez kötött kialakítás
Mik az alapvető különbségek a kialakítások között?
Amikor valaki ultrahangos áramlásmérőkre gondol, általában a hordozható, csőre szerlehető változatokra gondol (Kobold típus: DUC), amelyek számos előnnyel rendelkeznek a fix telepítésű csővezetékbe szerelhető ultrahangos áramlásmérőkkel (Kobold típus: DUK) szemben. Bár a csőre szerelhető modellek önmagukban nem jelentenek új fejlesztést, ezeket a kiviteleket már korábban is alkalmazták a mérési elv alapján, de mostanra nagy jelentőségre tettek szert üzemek építésnél. Mivel a mérés idejére ideiglenesen felállíthatók, majd utána ismét leszerelhetők, rendkívül rugalmasnak számítanak. További alkalmazási területek és a csőre szerelhető változatok rendszeres felhasználói például a szennyvíztisztítás, a fűtéstechnika, a kikötőtechnika (hajók be- és kirakodása).
Mit kell figyelembe venni ultrahangos áramlásmérők telepítésekor?
Kövesse a gyártó műszaki dokumentációban szereplő utasításait. Az alábbi információk csak egy hozzávetőleges áttekintést nyújthatnak a vásárlási és tervezési döntésekhez.
Telepítési tanácsok a csőszakaszba építhető ultrahangos áramlásmérőkhöz
Telepítés felülről lefelé
A csőszakaszba építhető ultrahangos áramlásmérők 10 DN bemeneti és 10 DN kimeneti csőszakaszt igényelnek.
A gázbuborékok és lerakódások minimalizálása
A csőre szerelhető ultrahangos áramlásmérők telepítési folyamata
1. Válassza ki a megfelelő tájolást és helyet a távadók felszereléséhez.
2. Állítsa be a cső paramétereit az elektronika menüjében
3. Szerelje fel a távadókat a megfelelő távolságra, szükség esetén használjon ultrahangos gélt az interferencia elkerülése érdekében
4. Szükség esetén állítsa be a nullpontot
5. Indítsa el a rendszert
Szerelési anyagok a csőre szerelhető ultrahangos áramlásmérőkhöz
Answer.Szerelő fólia és gél
Vízszintes beépítési szög
Távolság beállítása szerelőrúddal, vagy anélkül
Szerelési távolság
Ki találta fel az ultrahangos áramlásmérőt?
Shigeo Satomura japán fizikus 1955-ben alkalmazta először ipari célokra az ultrahangot, ami az új technológia diadalmas előretörésének kezdetét jelentette. 1959-ben ő volt az első tudós, aki orvosi elemzéseket végzett ultrahang segítségével; kezdetben az emberi vér áramlási viselkedését vizsgálta a vénákban és artériákban a Doppler-effektus segítségével. Később megkezdődött a nagy teljesítményű elektronika integrálása, és ezzel együtt az ágazatközi elterjedés.
Hol használják az ultrahangos áramlásmérőket az erőművekben?
Az ultrahangos áramlásmérőket a fő- és kiegészítő hűtőkörökben, továbbá a távfűtésben, a szivattyúk védelmére, valamint a kondenzátum és a tápvíz mérésére használják.
Hol használják az ultrahangos áramlásmérőket a vízgazdálkodásban?
Az ultrahangos áramlásmérőket a szennyvízkezelésben (szennyvíztisztító telepeken), ivóvízhálózatokban, szivárgásérzékelésre és fogyasztásmérésre használják.
Hol használják az ultrahangos áramlásmérőket a létesítménygazdálkodásban?
Az ultrahangos áramlásmérőket a hűtőrendszerekben, a légkondicionálásban és az energiaoptimalizálásban használják.
Hol használják az ultrahangos áramlásmérőket a vegyiparban?
Az ultrahangos áramlásmérőket a petrolkémiai iparban (nyersolaj, könnyűolaj), agresszív és mérgező közegek, valamint használati-és szennyvíz mérésekor is használják.
Hol használják az ultrahangos áramlásmérőket az élelmiszeriparban?
Az ultrahangos áramlásmérőket az italgyártásban a higiéniailag tökéletes közeg biztosítására és a hőmennyiség mérésére használják.
Milyen áramlási sebességekig használják az ultrahangos áramlásmérőket?
A hordozható, csőre szerelhető ultrahangos áramlásmérő (Kobold típus: DUC) akár 30 m/s áramlási sebességet is képes mérni.Answer.
Vannak-e más mérési módszerek is a futásidő-különbség módszerén kívül?
Az ultrahangos mérés korai éveiben nagyon elterjedt volt a Doppler-effektus alkalmazása. Ma már csak speciális területeken alkalmazzák ezt a mérési módszert, pl. orvostudomány vagy radar mérés.
Milyen pontosak az ultrahangos áramlásmérők?
Az egyéb működési elveket alkalmazó technológiákhoz képest az ultrahangos áramlásmérők folyamatosan kiváló pontosságot biztosítanak. A fix telepítésű csővezetékbe építhető ultrahangos áramlásmérő (Kobold típus: DUK) mérési pontossága a leolvasás 0,7%-a + a teljes skála 0,7%-a. Az ultrahangos áramlásmérők nagyon széles átfogási tartománnyal rendelkeznek, ami egyetlen mérőeszközzel méri az áramlási sebességek széles tartományát. Például a DUK csővezetékbe építhető ultrahangos áramlásmérőnk 250:1 arányban az iparág egyik legjobb átfogását (mérési tartományát) biztosítja. A hordozható csőre szerelhető ultrahangos áramlásmérő (Kobold típus: DUC) a leolvasás 1%-os mérési pontosságát éri el.
Mennyire gyorsak az ultrahangos áramlásmérők?
A fix telepítésű csővezetékbe szerelhető ultrahangos áramlásmérő (Kobold típus: DUK) egy másodpercnél rövidebb válaszidőt ér el.
Milyen méretekig működnek az ultrahangos áramlásmérők?
A hordozható, csőre szerelhető ultrahangos áramlásmérő (Kobold típus: DUC) DN 6000-ig terjedő névleges csőmérethez alkalmas.
Használhatom az ultrahangos áramlásmérőt különböző közegekhez is?
A fix telepítésű csővezetékbe szerelhető ultrahangos áramlásmérő (Kobold típus: DUK) gyárilag vízre van kalibrálva. A Kobold új kiegészítő opciójával (C3T0) az új közegadatokat tartalmazó fájl egyszerűen betölthető a kompakt elektronikába egy USB-kábel segítségével.
Milyen kimenetekkel rendelkeznek az ultrahangos áramlásmérők?
A fix telepítésű csővezetékbe szerelhető ultrahangos áramlásmérő (Kobold típus: DUK) kapcsoló, frekvencia vagy analóg kimenettel is felszerelhető. Ezenkívül kompakt elektronika is rendelkezésre áll, amely digitális kijelzőt, kapcsoló és analóg kimenetet tartalmaz. A hordozható, csőre szerelhető ultrahangos áramlásmérő (Kobold típus: DUC) 2 x 4-20 mA, impulzus, mikro USB, relé, RS232, RS485, számláló kimenetekkel rendelkezik.
Milyen nyelvek jelennek meg a hordozható, csőre szerelhető ultrahangos áramlásmérő (Kobold tipus: DUC) kijelzőjén?
A német mellett angol, francia, orosz és kínai nyelvi csomagok is rendelkezésre állnak.
Mérnökre van szükségem a hordozható, csőre szerelhető ultrahangos áramlásmérőhöz (Kobold tipus: DUC)? Tud mérnököt küldeni a telephelyünkre?
Szívesen segítünk és tanácsot adunk! Látogasson el weboldalunkra www.kobold.com. Hívjon minket vagy küldjön nekünk e-mailt.
Milyen csatlakozásai vannak az ultrahangos áramlásmérőknek?
A fix telepítésű csővezetékbe szerelhető ultrahangos áramlásmérő (Kobold típus: DUK) az ügyfél kérésére a G"1/2, G"3/4, G"1, G"6/4, G"2, G"3 és NPT belső menetű csatlakozókkal is rendelhető.
Milyen hőmérsékletekre alkalmasak az ultrahangos áramlásmérők?
A fix telepítésű csővezetékbe szerelhető ultrahangos áramlásmérő (Kobold típus: DUK) -20 és +90 °C közötti közeghőmérsékletet igényel. A készülék -20 és +70 °C közötti környezeti hőmérsékleten működik. A hordozható, csőre szerelhető ultrahangos áramlásmérő (Kobold típus: DUC) -40 és +150 °C közötti közeghőmérséklettel működik.
Milyen nyomásokra alkalmasak az ultrahangos áramlásmérők?
A fix telepítésű csővezetékbe szerelhető ultrahangos áramlásmérő (Kobold típus: DUK) 0 és 16 bar közötti közegnyomást igényel. Mivel a hordozható, csíptethető ultrahangos áramlásmérő (Kobold tipus: DUC) egyszerűen a meglévő csőre helyezhető, a DUC esetében nincsenek nyomáskorlátozások.
Milyen IP-kóddal (IP védelemmel) rendelkeznek az ultrahangos áramlásmérők?
A fix telepítésű csővezetékbe szerelhető ultrahangos áramlásmérő (Kobold típus: DUK) IP 65 védettségi osztályú, azaz por- és vízálló. A hordozható ultrahangos ultrahangos áramlásmérő (Kobold tipus: DUC) ultrahangos jelátalakítói IP 68-as védelmi osztályúak, azaz porállóak és védettek a tartós vízbe merítés ellen.
Mekkora az ultrahangos áramlásmérők nyomásvesztesége?
A fix telepítésű csővezetékbe szerelhető ultrahangos áramlásmérő (Kobold típus: DUK) legfeljebb 150 mbar nyomásveszteséget okoz. Mivel a hordozható, rögzíthető ultrahangos áramlásmérő (Kobold tipus: DUC) csupán a meglévő csőre kerül, a DUC nem okoz nyomásveszteséget.
Milyen anyagokból készülnek az ultrahangos áramlásmérők?
A fix telepítésű csővezetékbe szerelhető ultrahangos áramlásmérő (Kobold típus: DUK) az ügyfél kérésére sárgarézből vagy rozsdamentes acélból készülhet.
Hogyan válasszunk ultrahangos áramlásmérőt?
Szívesen segítünk és tanácsot adunk a választásban! Látogasson el weboldalunkra www.kobold.com. Hívjon minket vagy küldjön nekünk egy e-mailt.
Rendelkeznek-e ATEX jóváhagyással az ultrahangos áramlásmérők?
Az ATEX jóváhagyás opcionálisan választható. Hívjon minket vagy küldjön nekünk egy e-mailt.
Sürgős technikai segítségre van szükségem. Hogyan léphetek kapcsolatba önökkel?
Azért vagyunk itt, hogy segítsünk! Hívjon minket vagy küldjön nekünk egy e-mailt.