KOBOLD Instruments Inc • 1801 Parkway View Drive • 15205 Pittsburgh, PA • Tel: +1 412 788 2830 • E-mail: Kérem, aktiválja a JavaScrit-et • visit koboldusa.com

durchfluss.gif

Termék szűrő

Funkció

választ
Kijelző (6) Mérő (7) Felügyelő (7) Adagoló (3) Számláló (4)

Közeg

választ
Folyadékok (vízszerű) (7) Folyadékok (viszkózus) (5)

Tehnológia

választ
Induktív (7)

Mágneses induktív áramlásmérő és áramláskapcsoló: Kérdések és válaszok, szakmai ismeretek közvetlenül a gyártótól:

 

Hogyan működik a mágneses induktív áramlásmérő?

A mágneses induktív áramlásmérő (rövidítve MID vagy Magmeter) Faraday indukciós törvénye alapján működik.
A törvény értelmében egy mágneses térben mozgó vezetőben feszültség indukálódik. Az elektromosan vezető áramló közeg a folyamatban a mozgó vezetőnek felel meg. Az áramló közeg által indukált feszültség arányos az áramlási sebességgel, ezért a térfogatáram mértékével. A mérési elv megköveteli az áramló közeg minimális elektromos vezetőképességét. Az indukált feszültség a közeggel érintkezésben lévő két elektródán keresztül egy mérőerősítőbe kerül. A térfogatáramot az elektronika a csőátmérő alapján számítjá ki. Ez a mérés független a közegtől és annak anyagtulajdonságaitól, mint a sűrűség, viszkozitás és hőmérséklet.

Kobold Magmeter magnetic inductive flow meter Pic000.png

Mik a mágneses induktív áramlásmérők előnyei?

Technikai szempontból szinte nincs korlátozás:
• Nincsenek mozgó alkatrészek, így a kopás és a mechanikai meghibásodás kizárt.
• Ez alacsonyabb karbantartási költségeket és hosszú élettartamot eredményez.
• Tiszta, higiénikus, piszkos, korrozív vagy abrazív közegek használata is lehetséges, az ilyen közegeknek nincs negatív hatása a mérésre.
• Könnyű telepítés szűk helyeken is.
• A működéshez kevés energia szükséges.
• Kis és nagy áramlási sebességek mérésére is alkalmas. A Kobold MIM típusú induktív áramlásmérője G"1/4 csatlakozással 0,01...1 litert/perc, G"2 csatlakozással 3...650 liter/perc mérési tartományt fed le. Az MIS, EPS és PIT sorozatok még nagyobb névleges átmérőkre is elérhetők.
• Kétirányú mérés lehetséges.
• Érzéketlen a viszkozitás, sűrűség, hőmérséklet vagy nyomás ingadozásaira.
• Nagyon pontos, ugyanakkor alacsony nyomáseséssel, valamint rövid be-, és kimeneti szakaszokkal működik.

Mik az elektromágneses áramlásmérők hátrányai?

• Csak vezetőképes folyadékokkal használhatók, minimális vezetőképesség > 5-20 mikro-Siemens/cm.
• Nem tartalmazhat oldott szén-hidridet, például benzint vagy gázolajat.
• A folyadékok nem tartalmazhatnak mágneses anyagokat.
• Teljesen feltöltött cső szükséges (nem lehet gáz, vagy légbuborék a folyadékban).

Mennyire pontosak a mágneses áramlásmérők?

Más áramlásmérési módszerekkel összehasonlítva a mágneses induktív áramlásmérők mindig nagyobb pontosságot biztosítanak. Ez alól csak a Coriolis áramlásmérő a kivétel. A Coriolis-mérők azonban nagyon drágák. Például a Kobold EPS 10 m/s áramlási sebességnél körülbelül 0,3%-os pontossággal bír.
Végső soron a felhasználónak kell mérlegelnie a költségeket, az előnyöket, az igényeket és a műszaki megvalósíthatóságot.

Mi a különbség az áramlásmérő és az áramláskapcsoló között?

Az áramlásmérő az aktuális vagy az összegzett áramlást mutatja. Az áramláskapcsoló egy jelet ad ki, ha az áramlás egy  előre meghatározott értékeket túllépi vagy nem éri el.

Mekkora az induktív áramlásmérő átfogási tartománya?

A mérőeszközök között gyakran egyértelmű különbség van a mérési tartományok arányaiban. Legyen szó különböző méretekről vagy eltérő mérési elvekről. Ha az átfogási tartomány fontos tényező az Ön alkalmazásában, akkor meg kell győződnie arról, hogy a kiválasztott mérőeszköz megfelel ezeknek a követelményeknek.

Például a rotaméterek átfogási tartománya általában 1:10. Vannak azonban más mérési elvek nagyobb mérési tartományarányokkal. Az induktív áramlásmérők általában 1:250, vagy nagyobb átfogási tartományt biztosítanak. Ez magasabb, mint sok más mérési elvnél.

Milyen alkalmazásokhoz használható az induktív áramlásmérő?

Az induktív áramlásmérőket sokféle alkalmazásban használják. Gyakori példák a vízgazdálkodás, a technológiai víz, a szennyvíz (kezelt és kezeletlen), az élelmiszer-feldolgozás, a vegyi és korrozív anyagok, az iszap és más általános ipari alkalmazások.

Mi a különbség a mágneses induktív áramlásmérők és a Coriolis áramlásmérők között?

Coriolis-mérők valódi tömegmérést, míg a mágneses induktív áramlásmérők csak térfogatáram-mérést biztosítanak. Az Ön alkalmazására hatással lehetnek bizonyos paraméterek, amelyek esetében a tömegáramlás mérése megfelelőbb lenne. A Coriolis-mérők általában nagyobb átfogási tartományt kínálnak, mint az induktív áramlásmérők, például olyan alkalmazásokhoz, ahol az áramlás nem egyenletes sebességű.

A legnagyobb különbség a Coriolis tömegáramlásmérő és az induktív áramlásmérő közötti választáskor a költség. A Coriolis tömegáramlásmérők általában jelentősen drágábbak, mint az átlagos induktív áramlásmérők. Hacsak nincs olyan kényszerítő ok az alkalmazásban, amelyet az induktív áramlásmérő nem tud teljesíteni, az induktív áramlásmérő a jobb választás.

A Coriolis tömegmérő szükségességét jelezheti például az, hogy a közeg nem, vagy nem eléggé vezetőképes a mágneses áramlásmérőhöz, és ha az ügyfél tömegegységben szeretné mérni az áramlást. Az induktív áramlásmérők stabil áramlási profilt is igényelnek. Ez feltételez bizonyos követelményeket a mérőberendezés előtti és utáni csővezetékekre (be-, kimenő szakasz), valamint az áramlást zavaró tényezők, például szelepek, ívek  és szivattyúk figyelembevételét.

Ezek a követelmények nem vonatkoznak a Coriolis-mérőkre. Ha tehát a beépítési hely nem teszi lehetővé az induktív áramlásmérő megfelelő működéséhez szükséges be- és kimeneti szakaszok kialakítását, és a tömeget is mérni kell, a Coriolis tömegmérő könnyen megoldhatja ezeket a problémákat.

Coriolis tömegáramlásmérő vs. mágneses induktív áramlásmérő: előnyök és hátrányok
  Coriolis tömegáramlásmérő Mágneses induktív áramlásmérő
Előnyök • Elektromosan nem vezető folyadékokkal is működik.
• Nem igényel stabil áramlási profilt.
• Csak kisebb követelményeket támaszt egyenes csövek esetén.
• Tömegmérés lehetséges.
• Nagyobb az átfogási tartománya, változó áramlási viszonyok mellett is használható.
• Olcsóbb.
• Bevált és tesztelt mérési elv.
• Egyszerűbb kialakítási igény, mint a Coriolis-áramlásmérőnél.
• Térfogatmérés.
                                                                                                                         • Nagy mérési pontosság.
                                                                                                                         • Szinte karbantartásmentes.
                                                                                                                         • Nincsenek mozgó alkatrészek.
Hátrányok • Drága.
• Nagyobb méretek.
• Csak elektromosan vezető folyadékokkal működik.
• Nem alkalmas magas hőmérsékletű vagy nagy nyomású alkalmazásokhoz, mint a Coriolis-áramlásmérők.
Mi a különbség a mágneses induktív áramlásmérők és az ultrahangos áramlásmérők között?

Van egy fontos szempont, ami miatt mindig az ultrahangos áramlásmérőt kell választani az elektromágneses áramlásmérővel szemben: a cső mérete, amelybe az áramlásmérőt be kell építeni. Az ultrahangos áramlásmérők tipikus in-line modellekben kaphatók, ahol a csőrendszerbe építik be őket, de elérhetők a meglévő csővezetékre rögzíthető modellek is. 

A meglévő csővezetékre rögzíthető ultrahangos áramlásmérők, más néven hordozható áramlásmérők két ultrahangos jelátalakítóból állnak, amelyek vagy állandóan vagy ideiglenesen a cső külső oldalára vannak rögzítve, valamint egy jeladóból. A jelátalakítók csőre történő rögzítésének módját a cső átmérőjé határozza meg.
Ez azt jelenti, hogy lényegesen olcsóbb felszerelni egy nagy átmérőjű cső körül futó fémszalagot, mint legyártani a nagy átmérőjű áramlásmérőt. Nagy csőátmérőjű csövek esetében költséghatékonysági okokból általában a bilincses ultrahangos áramlásmérők jelentik a legjobb megoldást.
A bilincses ultrahangos áramlásmérők telepítése szintén megtakarítást eredményezhet, mivel nincs állásidő vagy átlagon felüli telepítési költség. Egyszerűen kívülről felszerelik, és nem igényelnek csőátalakítást. Ezen túlmenően ezek a bilincses modellek nincsenek kitéve nyomásváltozásoknak, és nem okoznak nyomásveszteséget. Ha szeretne példákat látni a bilincses ultrahangos áramlásmérőkre, kérjük, látogasson el a DUC termékoldalunkra.

A kis és közepes csőátmérőjű csővezetékbe szerelhető áramlásmérők esetében érdekes összehasonlítani a mágneses induktív mérési elvet az ultrahangos technológiával. Mindkettő olyan mérési elvet kínál, amely nem igényel mechanikus elemeket vagy mozgó alkatrészeket. Ez általában kevesebb karbantartást és hosszabb élettartamot jelent, mivel semmi lényeges elem nem kopik el az idő és a használat során. Egyik mérési elvnek sincsenek olyan részei, amelyek akadályozzák az áramlást. Mindkettő jó pontosságot ad, bár köztudott, hogy a mágneses áramlásmérők átlagosan valamivel jobb pontossággal rendelkeznek, különösen kisebb áramlási sebességeknél. Mindkettő jó átfogási tartományt kínál, és a költségek általában nem különböznek szignifikánsan.
A legtöbb alkalmazásban a csővezetékbe szerelhető mágneses áramlásmérők és az ultrahangos áramlásmérők közötti legnagyobb különbség a mérendő közeg típusában rejlik. Az induktív áramlásmérők megkövetelik, hogy a közeg minimális vezetőképességgel rendelkezzen. Sok olyan folyadék van, amely nem felel meg ennek a követelményeknek, és nem alkalmas elektromágneses áramlásmérőhöz (pl. benzin, dízel, ionmentes víz). Ezekben az esetekben a csővezetékbe építhető ultrahangos áramlásmérő jó választás lehet, különösen akkor, ha hasonló pontossági szintre, átfogási tartományra, vagy épp a mechanikus alkatrészek hiányára van szükség. A mágneses induktív áramlásmérő nagyon jó alternatívája a nem vezető közegek esetében a DUK csővezetékbe építhető ultrahangos áramlásmérőnk, amely 1:250 átfogási tartományarányt kínál.

 

Ultrahangos áramlásmérők vs. induktív áramlásmérők: Előnyök és hátrányok
  Ultrahangos áramlásmérő: Mágneses induktív áramlásmérő
Előnyök • Nem vezetőképes folyadékokkal is működik.
• Ideiglenes használat, a csővezetékre rögzített modell is lehetséges.
• Nagy belső csőátmérőjű csövek esetén a csővezetékre rögzített modellek lényegesen olcsóbbak.
• Nagyobb átfogási tartomány.
• Kisebb hibahatárok alacsony áramlási sebességeknél.
• Nagyon elterjedt és bevált mérési elv.
• Beszúrós kivitelben is kapható.
                                                                                                • Nagy mérési pontosság
                                                                                                • Szinte karbantartásmentes
                                                                                                • Nincsenek mozgó alkatrészek
                                                                                                • Az árak nagyjából hasonlóak
                                                                                                • térfogatmérés
                                                                                                • Kis belső csőátmérő lehetséges
                                                                                                • Megbízható mérőelektronika
Hátrányok • Homogén közegre és egyenes csővezetékekre (be- és kimenő csőszakasz) van szükségük az ultrahangos működési elvnek megfelelő áramlási profil biztosítása érdekében.
• Nem működnek olyan folyadékokkal, amelyek nem vezetik az ultrahang hullámokat, mint például a nehéz iszapok.
• Végül, az ultrahangos áramlásmérők pontossága nagyon kis áramlási sebességeknél romolhat.
• Csak vezetőképes folyadékokkal működik
• Nem kapható kívülről rögzíthető változatban

 

Mik azok az in-line és plug-in induktív áramlásmérők?

Az induktív áramlásmérők integrált,  csővezetékbe építhető, vagy beszúrós változatban is kaphatók. Speciális tartozékokkal (kihúzó készülék), amely lehetővé teszi, hogy működés közben, pl. karbantartási céllal, gond nélkül be- és kiszerelhetők legyenek. Műszaki okokból az induktív áramlásmérők nem kaphatók csővezetékre építhető modellként.

Kobold Magmeter magnetic inductive flow meter Pic002.png

Hogyan kell méretezni egy mágneses induktív áramlásmérőt?

Még ha kézenfekvő is, hogy a mérőeszközt a csőátmérő alapján méretezze, ez nem a helyes módszer, ha azt szeretné, hogy a mérőeszköz megfelelően működjön. A lényeges kritérium a teljesen kitöltött csőrendszer és a stabil áramlási profil.
A legjobb megközelítés, ha ismerjük a mérőeszközön átáramló maximális és minimális áramlási értékeket. Válasszon olyan mérőt, amely mind a maximális, mind a minimális áramlás esetén képes az áramlás rögzítésére és feldolgozására.

Kobold Magmeter magnetic inductive flow meter Pic003.png

Mit kell figyelembe venni az induktív áramlásmérő telepítésekor?

• Győződjön meg arról, hogy az áramlási sebesség egy olyan tartományon belül van, amely biztosítja a megbízható mérést a minimális és maximális áramlási sebesség között.
• Győződjön meg arról, hogy a mérőeszköz által mérendő közeg rendelkezik a mérőeszköz számára előírt minimális vezetőképességgel.
• Vezetékes csővezetékekre vonatkozó követelmények: Biztosítsa, hogy a műszer elhelyezése megfeleljen a megfelelő be-, és kimenő csőszakasz követelményeknek.
• Tartsa be az induktív áramlásmérő specifikációit.
• Beépíthető induktív áramlásmérők esetén gondoskodjon arról, hogy a felszálló csővezeték megfelelő legyen az áramlási profil stabilizálásához.  Pl. kivételes esetekben ehhez 20-szoros vagy annál nagyobb bemeneti szakaszra lehet szükség.
• Győződjön meg róla, hogy a műszer nincs más, az áramlási profilt zavaró elemek közelében, mint pl. szelepek, szivattyúk és csőkanyarok a csővezetékben. A szelepeket általában a műszer után kell elhelyezni.
• A műszer felszerelésekor ügyeljen arra, hogy az összes szerelvény, tömítés és egyéb elem megfelelően igazodjon egymáshoz a felesleges áramlási turbulenciák elkerülése érdekében.
• Ha a telepítés során több műszert kell egy csőre közel egymáshoz telepíteni, gondoskodjon arról, hogy a mérőműszerek között megfelelő hely maradjon.
• Földelje le a műszereket: Mivel a műszer által keltett jel nagyon gyenge, győződjön meg arról, hogy a földelés teljes mértékben megtörtént.
• Biztosítsa a teljesen kitöltött csövet: Mivel az induktív áramlásmérőknek teljesen kitöltött csőre van szükségük, nem lehetnek buborékok vagy áramlási hibák. Az ilyen hibák elkerülése érdekében az EMF-et függőleges csővezeték-szerelésnél mindig a felszálló ágba célszerű szerelni. Ha a csővezeték legmagasabb pontjára szerelik, a gravitáció áramláscsökkenést okozhat.
• Szigetelje el a mérőeszközöket: Ügyeljen arra, hogy a műszert ne érintsék a közelben lévő, mágnest tartalmazó vagy mágneses mezőt generáló tárgyak, mivel ez komolyan megzavarja a mágneses működési elvet.

Ellenőrző lista és megjegyzések a mágneses induktív áramlásmérők telepítéséhez
Eszköz mérete A készülék mérete megfelel az áramlási sebességnek?
A közeg vezetőképessége Megvan a minimális vezetőképesség?
In-line változat Garantált a be- és a kimeneti átmérő?
Beszúrós változat Garantált-e a 20xDN bemeneti szakasz ?
Áramlási profil Lehet turbulencia a közegben, vagy ez a kialakítás miatt lehetetlen?
Folyamatcsatlakozások A folyamatcsatlakozások illeszkednek-e a rendszerhez és a mérőeszközhöz?
Távolság Több mérőeszköz használata esetén garantáltak-e a minimális távolságok?
Földelés Garantált-e a földelés?
Teljesen töltött cső Lehetnek-e gáz- vagy légbuborékok a közegben, vagy ez a kialakítás miatt kizárt?
Távolság a zavaró mezőktől A szomszédos elektromágneses mezők befolyásolhatják a mérést, vagy ez a konstrukció miatt lehetetlen?
Bypass cső opció Az érzékelő egyszerű szétszerelése vagy tisztítása érdekében egy áthidaló cső szerelhető be. Ez a kialakítás erősen szennyezett közegek esetén ajánlott.
Az áramlási test bélése Ha az áramlási test PTFE-vel van bélelve, az áramlásmérőt különös gonddal kell felszerelni. A bélés a karimáknál szegélyezett (tömítés). Ezt nem szabad megsérteni vagy eltávolítani, mivel megakadályozza, hogy a folyadék behatoljon a karima és az áramlási test közé, és károsítsa az elektróda szigeteléset.
Áramlásmérő csatlakozások Az érzékelőt megfelelő csavarok, anyák és tömítések segítségével kell a csövek közé szerelni. A beszerelés során ne lépje túl a nyomatékra vonatkozó ajánlásokat. Győződjön meg róla, hogy a földelőgyűrűk megfelelően csatlakoztatva vannak. A beszerelt tömítések nem csökkenthetik a cső keresztmetszetét. Ne használjon elektromosan vezető tömítőanyagokat, például grafitot. Ez vezetőképes réteg kialakulásához vezethet a mérőcső belsejében, amely zavarja a mérési jelet.
Nagyobb átmérőjű csővezetékbe történő beépítés Az áramlásmérő nagyobb névleges átmérőjű csővezetékekbe történő beépítése szűkítő csőkúpok alkalmazásával lehetséges, azonban figyelembe kell venni az ebből eredő nyomásveszteséget. Az áramlás megszakadásának elkerülése érdekében az átfolyócsőben nem szabad túllépni a kúpok 8°-os redukciós szögét.
Vibráció A rezgések hatásának kiküszöbölése és a jeladó idő előtti károsodásának megelőzése érdekében a karimás áramlásmérőknél az érzékelőt a karimák közelében meg kell támasztani.

 

A kisebb belső átmérőjű mágneses induktív áramlásmérőt szűkítők segítségével kell nagyobb belső átmérőjű csőbe szerelni.

Kobold Magmeter magnetic inductive flow meter Pic005.png

A készülék és a rendszer károsodásának elkerülése érdekében rezgések esetén a műszert alá kell támasztani.

Kobold Magmeter magnetic inductive flow meter Pic006.png

A mágneses induktív áramlásmérőt mindig emelkedő csőszakaszba telepítse.

Kobold Magmeter magnetic inductive flow meter Pic007.png

Mágneses induktív áramlásmérő szabad kifolyással

A készüléket lehetőleg szifonnal kell ellátni. A müszerben lévő ürescső-érzékelő áramkör további biztonságot nyújt az üres vagy részben töltött csövek érzékeléséhez.

Figyelem. A szifon előtt szilárd anyagok rekódhatnak le. A csővezetékbe célszerű tisztítónyílást beépíteni.

Kobold Magmeter magnetic inductive flow meter Pic008.png

Mágneses induktív áramlásmérők hosszú csővezetékben

Mivel hosszú csővezetékek esetén nyomáslökések ezért a vezérlő- és elzáró szerkezeteket a műszer után kell beépíteni. Függőleges csővezetékekbe történő beépítés esetén azonban, különösen PTFE-béléssel ellátott mérőcsövek esetén és magasabb üzemi hőmérsékleten, a vezérlő- és elzárószerkezeteket az érzékelő elé kell szerelni (vákuumveszély!).

Kobold Magmeter magnetic inductive flow meter Pic010.png

Szivattyúk beépítése a mágneses induktív áramlásmérőhöz

A műszereket nem szabad a szivattyúk szívóoldalára felszerelni. Ezzel elkerülhető a negatív nyomás és ezáltal a mérőcső bélésének esetleges károsodása.

Kobold Magmeter magnetic inductive flow meter Pic011.png

Mágneses induktív áramlásmérők földelése: elektromosan vezető fémcső

Kobold Magmeter magnetic inductive flow meter Pic012 grounding for metallic pipes.png

Jelmagyarázat:    1 Csővezeték   2 Tömítés    3 -   4 Földelö vezeték min. 4 mm^2 Cu    5 Földelőcsatlakozás

Földelés mágneses induktív áramlásmérőkhöz: Műanyag csővezetékek vagy a bevont fémcsövek nem vezetőképesek.

Kobold Magmeter magnetic inductive flow meter Pic013 grounding for plastic pipes.png

Jelmagyarázat:    1 Csővezeték   2 Tömítés    3   Földelőgyűrű     4 Földelő vezeték min. 4 mm^2 Cu     5 Földelőcsatlakozás

Milyen csatlakozások vannak az elektromágneses áramlásmérőknek?

MIK G"1/2-től G"2 3/4-ig terjedő külső menetes csatlakozással rendelkezik, míg népszerű termékünk a MIM csatlakozása a "1/4-től a "2-ig tartományt fedi le G és NPT menettel. Nagyobb csövekhez a MIS típusú műszerünket ajánljuk DN50, DN80, DN100, vagy ANSI 2", 3", 4" csatlakozással. Ennél is nagyobb csövekhez, mint például DN 10-től DN 1200-ig vagy ANSI 1/2-től 48"-ig, használja az EPS műszerünket. Beszúrós változatban a PIT típusú műszerűnket ajánljuk DN150 és DN 2000 közötti csatlakozásokhoz. Kérésre gyorsan és könnyen tudunk egyedi gyártású termékek is szállítani.

Milyen nyomásokhoz alkalmasak a mágneses induktív áramlásmérők?

A mágnesesen induktív áramlásmérő (típusjelzés a Koboldnál: EPS) 0 és 40 bar közötti közegnyomásra van tervezve, de igény szerint nagyobb nyomás is elérhető.

Hogyan válasszunk mágneses áramlásmérőt?

Szívesen segítünk és tanácsot adunk a kiválasztásban! Látogasson el weboldalunkra: www.kobold.com. Hívjon minket vagy küldjön nekünk egy e-mailt.

Az induktív áramlásmérők rendelkeznek ATEX jóváhagyással?

Az ATEX jóváhagyás opcionálisan választható. Hívjon minket vagy küldjön nekünk egy e-mailt.

Sürgős technikai segítségre van szükségem. Hogyan léphetek kapcsolatba Önökkel?

Itt vagyunk, hogy segítsünk! Hívjon minket vagy küldjön nekünk egy e-mailt.

 

A KOBOLD csoport tagjai

Termékek kulcsszavak szerint
KOBOLD Instruments Inc.

1801 Parkway View Drive
15205 Pittsburgh PA
Amerikai Egyesült Államok

Kérem, aktiválja a JavaScrit-et

Cookies & Features

This website uses cookies to provide content and features. Details of the technologies used can be found in our privacy policy.

Essential Cookies

Session data such as language selection or spam protection - you can't do without it.

Google Media

Some pages on this website load content from Google Maps and YouTube.

loading
loading