Przepływomierz owalno-kołowy w procesie dozowania żywic o wysokiej lepkości
Proces produkcyjny materiałow ściernych wymaga dozowania żywic o bardzo wysokiej lepkości (do 1500 cP). Prezentowane zdjęcie przedstawia stanowisko, na ktorym realizowany jest taki proces. Każde z nich składa się z następujących elementow:
1. Zbiornik główny
2. Zbiornik pomocniczy z sygnalizacją poziomu minimalnego. Zapewnia stały dopływ substratów i brak powietrza w układzie
3. Zawór ręczny do odcięcia obiegu
4. Pompa perystaltyczna
5. Przepływomierz owalno-kołowy
6. Sygnalizator ciśnienia (zabezpiecza przed zbyt wysokim ciśnieniem)
7. Zawór trójdrożny (do sterowania ręcznego lub automatycznego)
8. Wylot z układu do odbierania gotowego produktu
Zadanie
Przy wyższych lepkościach, w zależności od wahań temperatury, pompa perystaltyczna (pompa zawierająca giętkie rury i rolki, przemieszcza medium z jednego końca rurki do drugiego), nie jest w stanie przemieścić w całości medium. Oznacza to, że część medium płynie z powrotem przez przepływomierz w wyniku czego powoduje błędne odczyty. Ponadto ciśnienie robocze w układzie, ze względu na małej wielkości pompy perystaltyczne, jest dość niskie.
Rozwiązanie
Przepływomierz owalno-kołowy serii DON może być wyposażony w specjalnie podcięte koła zębate, co redukuje spadki ciśnienia o 50%. Wybierając dodatkowo opcję z czujnikiem Halla, wyposażonym w dwufazowe wyjście impulsowe „A“ i „B“, wartość netto przepływu A-B może być obliczona w sterowniku PLC. Przepływ netto może być również wyznaczony dzięki zastosowaniu naszej elektroniki ZOK-Z3, która potrafi obliczać różnicę przepływu A-B. Dzięki tym urządzeniom pomiarowym jesteśmy w stanie sprostać każdej aplikacji, nawet przy procesie dozowania żywic o bardzo wysokiej lepkości. Zastosowanie naszego przepływomierza owalno-kołowego DON w opisanej aplikacji wpłynęło pozytywnie na powtarzalność i jakość końcową otrzymywanych produktów.