Wytrącanie fosforanów ze ścieków w oczyszczalniach wody
Zadanie
Przez dodanie chlorków żelaza (III) (PIX) (FeCl3) w komorach napowietrzania, rozpuszczone fosforany w doprowadzanych ściekach są mieszane chemicznie z flokulantami i wytrącane w postaci osadu do dalszej obróbki. Proces ten redukuje koncentrację fosforanów w naszych ciekach wodnych, przez co zmniejszają potencjał anormalnego rozwoju alg i szkodliwego efektu dla wodnego ekosystemu. Ponieważ przedawkowanie chlorku żelaza (III) prowadzi do zanieczyszczenia wody, jest szkodliwe dla ludzi i środowiska, kompletna i pewna metoda monitoringu jest najważniejsza. Ciągły pomiar przepływu dozowanych chemikaliów z bezpośrednim przekazaniem danych do systemu sterowania jest gwarancją maksymalnego bezpieczeństwa; gdyż możliwe błędy nie są wykrywane dopiero po pobraniu próbek, kiedy jest już za późno, ale na bieżąco.
Rozwiązanie
KOBOLD oferuje optymalne i ekonomiczne rozwiązanie bezpiecznego dozowania chlorków żelaza (III) za pomocą przepływomierza elektromagnetycznego MIK. Przyrząd ten był specjalnie przygotowany do tej aplikacji i doskonale się w niej sprawdził. Obudowa przepływomierza wykonana jest z PVDF, a elektrody zrobione są z tantalu. Obydwa materiały są całkowicie odporne chemicznie na kontakt z PIX-em. Wraz z przetwornikiem kompaktowym wykonanym ze stali kwasoodpornej, przepływomierz ten jest solidnym przyrządem idealnie nadającym się do zabudowy w ciasnych szafkach sterowniczych. Wykrywa on przepływ dozowanej cieczy już od 10 ml/min!
Za pomocą wyjściowego sygnału analogowego 4 - 20 mA (lub impulsowego) MIK w sposób ciągły dostarcza informacji do systemu sterowania o aktualnej wartości przepływu, dzięki czemu pozwala szybko reagować na bieżące zmiany w procesie. Zwiększa to wydajność, oszczędność zużycia chlorku żelaza (III) przy usuwaniu fosforanów i chroni środowisko naturalne.
Automatyzacja gwarantuje wysokie standardy bezpieczeństwa nawet w instalacjach bezobsługowych!